İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı

uzaktan eğitim isg yüksek lisans
Tezsiz İSG Yüksek Lisans
Ocak 12, 2019
İSG Yüksek Lisans Fiyatları
İSG Yüksek Lisans Fiyatları
Şubat 4, 2019

İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı

tezsiz isg yüksek lisans programı

İş sağlığı ve güvenliği günümüzde iş kazalarının çok artmış olması nedeniyle önem kazanmıştır. İş kazalarının azaltılması amacıyla çeşitli önlemler alınmış ve iş güvenliği uzmanlığı ilgi gören bir meslek haline gelmiştir. Üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olan öğrenciler de kendi bölümleri ile ilgili iş bulma sıkıntısı çektiklerinde ya da farklı bir bölüm olarak iş güvenliğinde kariyer yapmak istediklerinde üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği yüksek lisans programı ile hedeflerine ilerlemek istemektedirler.

Yüksek lisans yaparak iş güvenliği alanında kariyer yapmak isteyen öğrenciler için hem devlet üniversitelerinde hem de vakıf üniversitelerinde eğitim programları düzenlenmektedir. Özellikle çalışan kişilerin de yüksek lisans yapabilmesi için tezsiz yüksek lisans programları yer almaktadır. Tezsiz yüksek lisans programı ikinci öğretim olarak verildiğinden öğrencinin çalışma hayatında bir aksama olmamaktadır. İş sağlığı ve güvenliği bölümünde yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin farklı bir şehirde oldukları için istedikleri üniversiteyi seçememe durumundan kurtarmak için üniversiteler YÖK’ün de onayı ile yüksek lisansı uzaktan eğitim yolu ile vermektedirler. Uzaktan eğitim ile yüksek lisans yapan kişiler çalışma hayatına devam edebilirler. Dersler online olarak verildiği için istedikleri an dersleri takip edebilirler.

Tezsiz isg yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler bu eğitimi iki ya da üç dönem içinde tamamlamaktadırlar. Yabancı dil şartı bulunmadığı için ALES’e de girmelerine gerek olmamaktadır. Bu şekilde tezsiz yüksek lisans yapıldığında tez hazırlamak yerine bitirme projesinin hazırlanması gerekir. Genellikle 10 ders toplamda 30 kredi ile yüksek lisans programı tamamlanmaktadır. Bu programda öğrenciler araştırma yapmaz daha önceden yapılmış araştırmalar öğrencilere anlatılır. Öğrencilerin başarılı olmaları halinde yüksek lisans diploması verilir. Alınan bu diplomada yüksek lisansın tezsiz yapıldığı belirtilmez ve bakanlığın ‘’B’’ sınıfı iş güveliği uzmanı sınavına girmek için de tezli yüksek lisans yapmak şart değildir. Uzaktan eğitim ile yüksek lisans diplomasını alan kişiler de bu sınava katılabilirler.

 Tezsiz yüksek lisans yapmak akademik kariyer yapmaya da engel değildir. İsteyen kişiler doktora yapabilirler ki zaten doktora yapmak için yüksek lisans yapmış olma şartı bulunmamaktadır. Yüksek lisansını başarı ile tamamlayan öğrenciler üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışma imkanını da bulabilmektedirler.

Üniversite bitiren kişileri sayısının artması ile birlikte iş hayatında ilerlemek isteyen kişiler kendilerine bir avantaj sağlaması için yüksek lisans yapmayı tercih etmektedirler. Özellikle bitirdiği bölüm dışında yüksek lisans yaparak iş bulma alanlarını da genişletmektedirler.

Yüksek lisans yapmak isteyen kişiler bunu devlet üniversitelerinde ve tezli olarak yapmaları halinde ücret ödemezler ama tezsiz olarak yüksek lisans yapan öğrenciler ücret ödemektedirler aynı şekilde uzaktan eğitim ile yüksek lisan yapmak isteyen öğrencilerinde ücret ödemeleri gerekmektedir.