İSG Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

İSG Yüksek Lisans ücretleri
İSG Yüksek Lisans Ücretleri
Şubat 9, 2019

İSG Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

is_guvenligi1

is_guvenligi1

İş kazalarının giderek artması ve bu nedenle iş güvenliğinin önemli bir hal alması sonucunda yapılan çalışmalar sonucunda yeni kanunlar çıkartılmış ve iş güvenliği uzmanlığı önemli bir meslek haline gelmiştir. Bu yönde talebin artmış olması ile gençlerin de ilgisi artmıştır. İş güvenliği sektöründe çalışmak isteyen ve bunun için b sınıfı isg yüksek lisans yapmak isteyen gençler de üniversitelerin bunun için hazırladığı eğitim programlarına katılmaktadırlar. Üniversitelerin iş güvenliği yüksek lisans bölümünden mezun olan gençler direk olarak B sınıfı iş güvenliği uzmanı olamazlar. Çalışma bakanlığının bu yönde açtığı sınava katılmaya hak kazanmaktadırlar.

Üniversitelerin iş güvenliği, mimarlık, mühendislik, teknik bilimler bölümlerinden mezun olmuş kişiler iş güvenliği ile ilgili yüksek okul bitirerek C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmuş ve ayrıca dört yıllık bir üniversite bitirmiş kişiler iş güvenliği yüksek lisans yapabilir ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak için sınava girmeye hak kazanabilirler. İş güvenliği yüksek lisansının tezli yapılması şart değildir. İsteyen kişiler tezsiz ve uzaktan eğitim şeklinde de yüksek lisanslarını tamamlayarak diplomalarını alabilirler.

Tezsiz yüksek lisans da yabancı dil ve ALES gibi sınavlara girilmiş olma şartı aranmıyor olması yüksek lisans yapmak isteyen gençlerin ilgisini çekmektedir. Üniversitenin verdiği yüksek lisans diplomasında da tezsiz olup olmadığı belirtilmemektedir. Üniversiteler arasında farklılık gösterse de genellikle iki dönem halinde tezsiz yüksek lisans yapılır ve toplamda 30 kredi alınması gerekir. Yüksek lisansın tamamlanması için tez yazılmaz bunun yerine bitirme projesinin hazırlanması gerekmektedir. Bitirme projesinin kredisi olmaz ve sadece bu projenin başarılı olması ile öğrenci eğitimini tamamlamış olur.

Tezsiz yüksek lisanslar ikinci öğretim şeklinde yani akşam ya da hafta sonları dersler verilerek yapıldığı için çalışma hayatına ara verilmesine gerek olmaz öğrenci bir yandan çalışarak bir yandan da yüksek lisans yapma şansını bulur. Uzaktan öğretimde de yine öğrenci çalışmaya devam edebilmektedir.

İş güvenliği tezsiz yüksek lisans yapmak isteyen kişiler için bunun ücretli olduğunu belirtmek gerekmektedir. Üniversitelerde ikinci öğretimlerin ücretli olduğu gibi bu da ücretlidir ve fiyatları da üniversiteler arasında değişiklik göstermekte devlet üniversitelerinde vakıf üniversitelerinden daha uygun olmaktadır. İsg yüksek lisans bitirdiği bölüm ile ilgili iş bulmakta sorun yaşayan ya da yeni bir meslek sahibi olarak farklı alanlarda ilerlemek isteyen kişilerin tercih ettiği bir eğitim programıdır. İş güvenliği yüksek lisans yapan kişilerin B sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilme şansının olması da bu programın daha çok ilgi çekmesini sağlamaktadır. Daha öncede belirttiğimiz gibi bu alanda ülkemizde oldukça büyük bir talep olduğu bilinmektedir. İş güvenliği alanında yüksek lisans yapmış kişiler isterlerse akademik kariyer yaparak bu alanda da ilerleyebilmektedirler.