İSG Yüksek Lisans Programı
İSG Yüksek Lisans Programına Kayıt
Şubat 4, 2019
is_guvenligi1
İSG Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?
Temmuz 24, 2020

İSG Yüksek Lisans Ücretleri

İSG Yüksek Lisans ücretleri

Üniversitelerin lisans bölümlerini bitiren öğrenciler için eğitimlerine devam etmek istediklerinde yüksek lisans yapmaktadırlar. Yüksek lisansın hem akademik kariyer hem de iş hayatında getirdiği artılar sayesinde günümüzde çok sayıda öğrenci lisansını aldıktan sonra yüksek lisans yapmaktadırlar. Üniversitelerinde yüksek lisans programları tezli olduğunda ücretsizdir. Bunun dışında tezsiz ya da uzaktan öğretim olarak yüksek lisans eğitimi alınmak istendiğinde ücretli olduğu görülmektedir. İsg yüksek lisans ücretleri da bu şekildedir. Tezli olduğunda ücretsiz ama tezsiz veya uzaktan öğretim şekilde olduğunda ise ücretlidir. Devlet üniversiteleri, vakıf üniversiteleri ve özel üniversiteler arasında yüksek lisans ücretleri farklı olmaktadır. Devlet üniversitelerinin fiyatlarının daha uygun olduğu düşünüldüğünde öğrencilerin seçimi bu yönde olmaktadır.

İş güvenliği alanında yüksek lisans yapmak isteyen kişiler eğer iş hayatında atılmışlarsa tezsiz olan yüksek lisans programlarını seçmeleri daha akıllıca olacaktır. Çünkü bu programlarda ALES şartı aranmamakta ve ayrıca uzaktan eğitimle, akşam ya da hafta sonları olarak düzenlenen ders saatleri ile iş hayatlarında bir sıkıntı yaşamadan yüksek lisanslarını yapabileceklerdir. Tezsiz yüksek lisans yapan kişiler için belirlenen ücret genellikle iki ayrı taksit şeklinde alınmaktadır. Bunun yanında bazı üniversiteler anlaşmalı oldukları bankaların kredi kartına 12 taksit imkanı sunmaktadırlar.

Tezsiz olarak isg yüksek lisans yapmak isteyen kişiler programı üniversitesine bağlı olarak değişiklik gösterdiği için iki ya da üç yarıyıl içinde bitirmek durumundadırlar. Bazı üniversitelerde bu altı yarıyıla kadar uzatılabilmektedir ama belirtilen süre içinde tamamlanmayan yüksek lisans programı sonunda öğrencinin üniversite ile ilişiği kesilir.

Yüksek lisans yapmak isteyen kişiler için okudukları lisans programı ile ilgili olması şartı aranmaz. Bu nedenle iş güvenliği yüksek lisansını mimar, mühendis, teknik bölümlerde öğretmen olmaya hak kazanmış kişiler ve bunun gibi özellikle üniversitelerin teknik bölümlerinden mezun olmuş kişiler yapabilirler. Pek çok öğrenci için bu ikinci bir meslek sahibi olabilme imkanı sunduğu için tercih edilmektedir. Çünkü iş güvenliği yüksek lisans yapan kişiler Çalışma bakanlığının açtığı ‘’ B’’ sınıfı iş güvenliği uzmanı olma sınavına girmeye hak kazanmaktadırlar. İş güvenliği ile ilgili yeni çıkartılan kanunlar ile bu mesleğe olan ilginin artmış olduğu da görülmektedir.

İş güvenliği yüksek lisans başvurusu yapmak istediğiniz üniversitenin başvuru tarihlerini dikkatle takip etmelisiniz. Başvurunuz kabul edildiğinde ön kayıt online olarak yapılabilmektedir. Sonrasında kayıt için üniversiteye giderken bazı belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Bu belgeler kayıt yaptıracağınız kurum tarafından size bildirilecektir. Tezsiz iş güvenliği yüksek lisans yapan kişiler 30 kredi olacak şekilde ders almaları gerekmektedir. Mezun olabilmeleri için bitirme projesi hazırlamaları da gerekir. Yalnız projenin bir kredisi olmaz bu sadece mezun olmak için yapılmaktadır. Programı başarı ile tamamlayan kişilere yüksek lisans diploması verilmektedir.