isg yüksek lisans
İSG Yüksek Lisans
Ocak 12, 2019
tezsiz isg yüksek lisans programı
İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı
Ocak 12, 2019

Tezsiz İSG Yüksek Lisans

uzaktan eğitim isg yüksek lisans

uzaktan eğitim isg yüksek lisans

Yüksek lisans diğer bir ismi ile master yapan öğrenci sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü yüksek lisans yapan kişiler iş hayatlarında bunun avantajını görmektedirler. Özellikle iş güvenliği alanında çalışmak ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı ünvanını almak isteyen kişiler için yüksek lisans yapmak artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü Çalışma Bakanlığının B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girmek için yüksek lisans yapılması koşulu aranmaktadır. Yüksek lisansı ise üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olan kişiler yapabilmektedirler.

Tezli yüksek lisans, tezsiz yüksek lisans ve uzaktan eğitim yüksek lisans olarak eğitim alınabilmektedir. Tezli yüksek lisans da ALES şartı aranmaktadır ve bunu genelde akademik kariyer yapmak isteyen kişiler yapmaktadır. Tezsiz yüksek lisans ise iş hayatına atılmış ve bu anlamda ilerlemek isteyen kişilerin tercihi olmaktadır. İsg yüksek lisans tezsiz ve uzaktan eğitim şeklinde de yapılabilmektedir. Tezsiz ve alınan yüksek lisans diplomalarında bu belirtilmemekte ve bir fark olmamaktadır.

Tezsiz yüksek lisans yapan öğrenciler için akademik araştırma yapma gereği olmaz aksine daha önce yapılmış bilimsel araştırmalar hakkında öğrencilere bilgiler verilir ve bunların nasıl kullanılacağı anlatılır. Tezsiz yüksek lisans ı bitirmek için tez yazılmaz bunun yerine bitirme projesi hazırlanır. Kimi eğitim kurumlarında program sonunda bitirme sınavı yapılabilmektedir. Tezsiz olarak yüksek lisans eğitimi veren kurumlar arasında farklılık göstermekle birlikte genel olarak iki ya da üç yarıyıl da program tamamlanır. En çok altı yarıyıl içinde programın tamamlanmadığı takdirde öğrenci başarısız kabul edilir. Tezli ve tezsiz yüksek lisans başvuru tarihleri farklılık göstermektedir. Her üniversitenin bu anlamda tarihlerinde farklılık olmasından dolayı hangi üniversitede yüksek lisans yapmak istiyorsanız onun başvuru tarihlerini kontrol etmelisiniz.

Tezli yüksek lisans yapmak isteyen kişilerde yabancı dil şartı bulunmakta ama tezsiz yüksek lisansta bulunmamaktadır. Tezli olarak yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin ücret ödemesine gerek olmazken tezisin yüksek lisans yapacak öğrencilerin bunun için ücret ödemesi şarttır. Bu ücret devlet üniversitelerinde vakıf üniversitelerine göre daha uygun olarak bulunmaktadır.  Tezsiz yüksek lisansın ücretli olmasının nedeni bunun ikinci öğretim şeklinde akşamları ya da hafta sonları olmasıyla öğretim görevlilerinin mesai saatleri dışında eğitim vermeleridir.

Bitirdiği alanlarda iş bulamayan kişiler bunun sonunda yeni iş imkanları yaratabilmek amacıyla tezsiz yüksek lisans yapmaktadırlar. Günümüzde de en çok ilgiyi iş olanağının fazla olması ile iş güvenliği tezsiz yüksek lisans programları görmektedir. Tezsiz yüksek lisansın tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden birisi de farklı alanlarda lisans almış olsanız dahi istediğiniz farklı bir alanda yüksek lisans yapma imkanınızın bulunmasıdır. Tezsiz yüksek lisansın tercih edilmelerinin başında ALES şartının aranmaması ve öğrencilerin bu sınava girmek zorunda kalmamalarıdır.